כמה הצעות חוק לכנסת ה19. וגם קריאה לעשיה.

|פוסט אורח- נעמה|

הרכב הכנסת הקרובה, מעלה פנטזיה קטנה, שהנה, אולי הפעם יהיה שינוי.

ואני לא מתכוונת לשינוי בנטל. השוויון בנטל חשוב, אך אני הרבה יותר חוששת שהקורבנות הראשונים יהיו הנשים. לכן אני לא ראשונת המברכות על שינוי כזה.

בכל מקרה, השינוי שאליו אני מתכוונת הוא שינוי יסודי בהגמוניה החרדית השולטת על מוסדות הדת המהותיים לחייהם של כולנו. שינוי שמשום מה מקבל תמיד את המקום השני.

אז לכבוד פנטזיית השינוי, ועד שמישהו יפוצץ אותה, הרשיתי לעצמי להתפרע ולכתוב כמה הצעות חוק, שהיו יכולות לשנות את חיינו. כל השומע יצחק, אני יודעת. ואח"כ תשאלו את עצמכם, למה לצחוק? למה זה לא בסיסי במדינה  שמנופפת בדגל השוויון כדגל בסיסי בחוקיה.

אז הנה רשימה קטנה של חוקים, שהייתי מניחה על שולחנה של הכנסת הבאה:

 תיקון לחוק העונשין:

"כל המונע מאשה, בשל היותה אשה, אחת או יותר מהפעולות הבאות, דינו מאסר שנתיים: המונע מאשה את השמעת קולה, את זכותה להתפלל, את חופש התנועה שלה, וכל כיוצא בכך."

 תיקון להנחיות חוק החינוך:

"לא תהיה הבחנה בין החינוך שתקבל ילדה בחינוך הדתי, לזה שמקבל בן בחינוך הדתי, ובכלל זה בלימודי הקודש".
רק מוסדות אשר ילמדו לימודי ליבה יתוקצבו ע"י משרד החינוך, יקבלו סמל מוסד, ויוקצה להם מבנה ציבורי.

 יקודם חוק הגיור הקובע כי:

ממשלת ישראל תקים גוף המנותק מבית הדין הרבני, שתפקידו הכרה ביהדות, בדיקת יהדות, אישור גיור, וסיוע לכל המעוניין להתגייר ". בין חברי הגוף יהיו גם חברת הכנסת (אני ממליצה על ד"ר עליזה לביא), נציג מכון עיתים, ונציגי הזרמים הנוספים ביהדות.

 בעניין מינוי הדיינים:

בוועדה למינוי דיינים יתקיים ייצוג שווה של נשים וגברים. דיינים שישבו בבתי הדין הרבניים יחוייבו בהכשרה של: –  לימודי ליבה,
– לפחות 20 נקודות זכות מאחת האוניברסיטאות המוכרות בקורסים הבאים:
דמוקרטיה ושיטות ממשל, פסיכולוגיה, ולימודי נשים או מגדר.

אלה על קצה המזלג, חוקים שהיה יכול להיות נחמד אם היו קיימים.

———-

הכותבת היא חברה. ועו"ד. ופמינסטית.

=============

אז רגע לפני שנפתחת הכנסת בישיבה חגיגית. ובהמשך למה שהבטחתי, שכל חודש אעלה תכנים הנוגעים ישירות לחקיקה ולהצעות חוק. לוקחת ומאותגרת על ידי הרעיונות שעלו. הנה כמה דברים לענין הצעות חוק. (הצ"ח) לח"כ החדש/ה. או לכל הלוביסטים.ות שבדרך.

יש שלושה סוגי הצעות חוק- ממשלתית ופרטית ומטעם ועדות הכנסת. הן ברובן הצעות שהשוני העיקרי הוא במי מגיש אותן. וכמובן, בגלל זה גם מה הסיכויים שלהם לעבור קריאות. וכמה א.נשים יעצרו בעד הצעות החוק. אני אדון בפרטית, כי היא מעניינת יותר. כי היא עם שם הח"כ שהציע.ה אותה. כי יותר קשה להעביר אותה.

יש לכל הצעת חוק מספר. זה בעצם השם שלה. למשל, הצעת חוק "הפללת הלקוח" נקראת בעצם פ/2580/18 הצעת חוק איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה (תיקוני חקיקה), התש"ע–2010. אז קודם כל פ, כי זו הצעת חוק פרטית, ואז 18, כי זה מספרה של הכנסת ואז מספר הצעה כמספר סידורי.

הצעת החוק מתחילה ברשימת הח"כים החתומים.ות על ההצעה- כשהראשון.ה הוא הח"כ המוביל.ה את ההצעה והאחרים.ות אחריו תומכים.ות. לאחר מכן, יהיה את הפרטים הטכניים- מספר הצ"ח, שם הצ"ח, שנה עברית ולועזית שבה זה מונח, את התיקון המוצע- יראה כמו חוק עם הסעיפים הרלוונטיים. ואז דברי הסבר. בדברי ההסבר יהיה מפורט ההגיון מאחורי התהליך. אם ההצ"ח דומה להצ"ח אחרת, היא תהיה מוזכרת. במקרה הזה- הצעת חוק דומה בעיקרה הונחה של שולחן הכנסת השבע-עשרה על ידי חברת הכנסת זהבה גלאון (פ/3992/17). במקביל, בדברי ההסבר יש הפניה לאמנות, נתונים, תפיסות שונות ולעתים אפילו התגלגלות חוק/ מונח.

חשוב לדעת ולשים לב, ש"חוק הפללת הלקוח" הוא בעצם הצעת חוק המתארת תיקון רלונטי בשני חוקים- חוק העונשין וחוק סדר דין פלילי, ולא חוק בפני עצמו.

ואז מתחיל ההליך הארוך. לפעמים מאוד. ולפעמים (בגלל סיבות טכניות, כמו למשל, החלפת ממשלה) כל ההליך היה לשווא, והוא לא ממשיך לכנסת הבאה.

הכל מתחיל בקריאה טרומית– אז הכנסת, בדיון, מאשרת את תהליך החקיקה- ההצעה מונחת על שולחן הכנסת ל45 ימים לפחות לפני הדיון בכנסת. אם הכנסת מסכימה, אז היא מעבירה לועדת הכנסת המתאימה לקראת קריאה ראשונה. הועדה דנה ורשאית להכניס שינויים. הוועדה מזמנת ושומעת כל מיני בעלי עניין כדי לשמוע את דעתן.ם (והסתיגותיהן.ם) מהצעת החוק. הועדה יכולה למזג שתי הצעות חוק דומות או לפצל לחלקים שונים. הדיונים מעניינים, ופתוחים לעיון הציבור. ממליצה. ראש הוועדה מציג את הצעת החוק בפני הכנסת לקריאה שניה ושלישית. בקריאה שניה יש זמן להסתייגויות של חברי.ות כנסת, ויש הצבעה על כל סעיף שיש עליה הסתייגות בנפרד. אפשר להצביע על כל הסעיפים שאין עליהם הסתייגויות בבת אחת. בדרך כלל הקריאה השניה והשלישית מגיעות זו אחרי זו. ואז בקריאה שלישית מצביעים על נוסח הצעת החוק כולו, כולל ההסתייגויות השונות. אז יש זמן לכניסת החוק לתוקף והוא מקבל מקום של כבוד בספר החוקים.

הדרך לכתיבת ההצ"ח השונות יכולה להגיע מכתיבת מכתבים ולובי לחברי.ות הכנסת השונים.ות ומשאילתא לשרים.ות. אפשר גם לעשות שאילתא למממ (מרכז המידע והמחקר של הכנסת) ואפשר גם להגיע לוועדות כבעלי עניין ולהגיד דברים שיגרמו לסעיפים השונים להשתנות, להתיעל ולהשתפץ. קריאת דברי הסבר ופרוטוקולים של דיונים מסייעים, בעיני, בהבנת המצב והדיון. ובהצעת חוקים טובים יותר. בנוסף, יש דוחות שונים שבודקים את רמת אכיפת החוקים הקיימים, שווה להכיר אותם.

אז עד שנשתלט על העולם, שיהיה בהצלחה לחברי.ות הכנסת ה19.

אודות אילאיל קומיי-דרור

משפטנית ובעלת תואר שני בלימודי מגדר מאוניברסיטת בר אילן. פמיניסטית ואקטיביסטית מגיל 14 ומאמינה בשינוי חברתי דרך ידע והבנה. שמתי לי למטרה- להנגיש את העולם המשפטי לקורא/ת הסביר/ה בהקשר הפמיניסטי היומיומי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה חקיקה, פוסט אורח, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על כמה הצעות חוק לכנסת ה19. וגם קריאה לעשיה.

  1. אור שפירא הגיב:

    הי אילאיל, בלי קשר לתוכן הפוסט ממש, שמתי לב לפתרון המקורי שלך לפנייה לשני המינים באמצעות נקודה. רק רציתי לציין שנקודה היא סימן לקורא לעצור, וזה מאוד מבלבל, אני ממליצה לנסות למצוא פתרון אחר. (אני אישית מסתפקת בלשון רבים, ואין בכך שום עניין שוביניסטי כפי שנהוג להציג היום, אוכל לתת לך את ההסבר הלשוני המלא, אם זה יעניין אותך)

    • הפתרון לא ממש מקורי שלי, אבל בהחלט המטרה היא לגרום לקורא.ת לעצור. לחשוב על זה שעד עכשיו זה היה ברור מאליו שזה בלשון איש. ולא אישה. אני לעתים משתמשת ב/, אבל זה מרגיש לי פחות נעים. לשון רבים הוא עדין מגדרי בעיני- מה עם רבות? יש בזה בהחלט ענין שוביניסטי, אבל עדין אשמח לשמוע את ההסבר המלא- אשמח אם תשלחי לי למייל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s