פרסום והצגת תועבה. אצלי במחשב.

אני מתחילה בהערת טריגר ענקית. ע-נ-ק-י-ת!! נשימה עמוקה. שקית הקאה בצד. ויאללה מתחיליםות.

"פורנוגרפיה היא לא עוד צורה של חופש ביטוי. פורנוגרפיה היא עוד צורה של שיעבוד". אמרה הבוקר עירית לינור בתוכנית "המילה האחרונה" בגלי צה"ל. וכשקובי אריאלי הגיב לזה (אני אפילו לא אחזור על הדברים) היא ענתה (ובצדק) "הפורנוגרפיה היא ענף של זנות ולא ענף של אומנות".

המשפט הזה כל כך נכון וברור שמרגיש לי שבזה אפשר לסיים את כתיבת הפוסט הזה. אבל בזמן האחרון עלו דברים ברשת שמעלים את השאלה מהי פורנוגרפיה, ואיפה אפשר ומותר לפרסם את זה. אז בכל זאת, הפוסט הזה יהיה ארוך יותר מ14 מילים ועוד משפט של 9 משלימות. וגם כמה תמונות. מטושטשות אומנם. אבל מכעיסות באותה מידה.

סעיף 214(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 קובע שאסור לפרסם פרסום תועבה או להציג (גם במקום ציבורי וגם, בעקרון, במקום לא ציבורי!!) תועבה. לא רק שאסור- העונש הוא 3 שנות מאסר. [שאר סעיף 214 דן בקטינים ובבעלי עסקים.] אבל מה בדיוק אסור? שאלה יפה. לא כל כך ברור. יש דיון שלם לענין האם ניתן לפרסם פורנוגרפיה (בית המשפט החליט שערוץ פלייבוי זה לא פורנוגרפיה ולכן מותר לשדרו). אבל יש את סעיף 6כה(2) בחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982 שאומר שאסור להציג אדם או איבר מאיבריו כחפץ זמין לשימוש מיני או להציג יחסי מין שיש בהם אלימות, התעללות, ביזוי, השפלה או ניצול. אז אני אעזר בו. ורגע לפני שאני מקיאה לעצמי קצת בפה. אלה הדברים שעלו בשבוע האחרון (וזה רק השבוע האחרון!!).

לפני כמה ימים קיבלתי מייל מטריד. כתבה לי קוראת שכשהיא עזבה את האתר היא ראתה פרסומת שקפצה במחשב לנשים רוסיות. אז אני אתחיל בלהיות כועסת. אבל ממש. למה לא שאלו אותי?! למה הדברים האלה בכלל מפורסמים!! ועל מי אני יכולה לצרוח כדי שזה לא יקרה יותר!! ואמשיך בלהתנצל. גם כלפי אלה שבגללי (או בגלל האתר) הגיעו למודעה הזו. וגם בפני הנשים השונות שמפורסמות באתרים הנוראיים האלה. סליחה ששימשתי צינור להעברת התכנים הנוראיים האלה. מה עבר בראש למי שהחליט שהא/נשים שמגיעים לאתר שלי הם אותו קהל אנשים שישמחו לקבל הודעות ומודעות על נשים (וזה לא משנה- אבל במקרה הזה רוסיות) שמחפשות להן בעל. אם זה באמת המקרה. האם הן באמת בחרו להיות חלק מעסקת שידוכין שכזו?? אז התמונה של אותה אשה בפוזה מרשימה- עומדת בהגדרה של הצגת אדם כחפץ זמין לשימוש מיני?! מעבר לשאלה האם לאחר מכן היא תהיה חשופה לאלימות, התעללות, השפלה וניצול בעת קיום יחסי המין- כיון שלשם הדברים מובילים (כמו שכתבתי בעבר בנושא). 

בשבוע שעבר ירד כל כך הרבה שלג שנשארנו בבית. היה כל כך קר שנשארתי במיטה. היה כל כך משעמם- שראיתי המון סרטים. ואז כשבאתי לסגור את חלוניות האינטרנט- חיכו לי 3 פרסומות. אחרי שראיתי את שלושתן כבר לא היה לי קר. כל כך כעסתי שהיה לי ממש חם.

איכסאיכס2

איכס3

הזמנה כל כך בוטה של גברים להגיע ולראות נשים – במקרה אחד לסקס אחד ודי. מסיבת סקס. במקרה שני לראות ציור של אשה שוכבת על גבה ואיבר מין אחד ענק חודר לתוכה. וכן- זה למשל ממש דוגמא לאיבר (המון איברים) שמוצגים כחפץ זמין. המודעות מופנות לגברים בלבד. כי נשים כמובן עומדות בתור להיות חלק מהאתר המכובד הזה. רק תראו לי איפה נרשמים?

ואז הגיע הסרטון המרגיז, המכעיס והדוחה של מפלגת כלכלה. מה עבר לנבחרת מקבלי ההחלטות במדינה הזו כשהסכימו לדבר הזה לקרות? להיות משודר? מה עבר למפלגה שלמה בראש (ובראשה אשה) כשהחליטו לצלם סרטון שכזה? ומה עבר לאשה בראש כשהסכימה להצטלם ככה לסרטון תשדיר בחירות? ולמה אף אחד לא חשב שזה לא בסדר? בבלוג של ראומה הןם החליטו שלא ליצור לינק לסרטון. אני מבקשת שלא רק להעלות את הלינק, אלא להעלות אותו ישירות לכאן. כדי להסביר למה זה מרגיז. וסליחה דוגמנית יקרה שאת מוחפצת תוך כדי בגללי.

תודה לשופט רובינשטיין (בועדת הבחירות) שהחליט (בדיעבד!!) שזה משהו שכדאי להוריד אותו. ובאמת תודה למפלגת כלכלה שהורידה אותו עוד לפני שמלקתי להם את הראש. הם לא מכירים את הסעיף? לא עבר להם בראש שמכלול האיברים שבגופה של הדוגמנית היקרה זכאים להגנה ולשמירה ולא להיות מפורסמים בטלוויזיה? וטוב שהיא מתארת שהיא אחרי צבא ושסיימה 12 שנות לימוד, אחרת הייתי חושבת שמדובר בקטינה. וזה- זה הרי אסור.

יהיו, ויש, שיגידו, ואפילו שתגדנה, שפורנו זה טוב. או לפחות שאפשר לעשות פורנו חיובי (ד"ר עמליה זיו למשל). אז הנה. אמרתי את הביקורת בקול רם. נתתי לזה מקום. וזהו. אני לא מסכימה. וזה לא באמת משנה. החוק קיים (עד שיחליטו לשנות אותו) והדברים, לפחות בסעיף השני שציינתי, די ברורים. אז די. מספיק. מספיק להיות לי במחשב. להיות לאחרים בגלל האתר שלי. להיות בטלוויזיה. ולהיות בכלל. זה הספיק לי. תודה.

אודות אילאיל קומיי-דרור

משפטנית ובעלת תואר שני בלימודי מגדר מאוניברסיטת בר אילן. פמיניסטית ואקטיביסטית מגיל 14 ומאמינה בשינוי חברתי דרך ידע והבנה. שמתי לי למטרה- להנגיש את העולם המשפטי לקורא/ת הסביר/ה בהקשר הפמיניסטי היומיומי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה חקיקה, פמיניזם, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על פרסום והצגת תועבה. אצלי במחשב.

 1. שחר הגיב:

  אילאיל,

  קודם כל, מאוד נהנית לקרוא את הבלוג שלך ומאוד מעריכה את כל הדברים שאת כותבת.

  שנית, במובן הפרקטי, אם חשוב לך לנהל את הפרסום המופיע באתר שלך, יש חברות שמתמחות בסיווג פרסומות באינטרנט והתאמתן לקהל היעד של כל אתר.

  • תודה רבה 🙂
   אבל מה זה אומר? שיש משהו בתכנים שאני כותבת שמזמין פרסום לכלות בהזמנה? או שבסרטים שאני רואה יש משהו כזה?
   אם כן.. אני חייבת להחליף טעם בסרטים. מהר.

   • שחר מנדלוביץ הגיב:

    אני לא בטוחה לגמרי איך זה עובד, כי גם בפורום פמיניזם יש לפעמים פרסומות פורנוגרפיות מובהקות. אבל החברות האלה שדיברתי עליהן עוזרות לבעלי האתרים עצמם לשלוט על הפרסום שמופיע באתר שלהם (למשל, איך זה שבאתר של בנק הפועלים/הארץ לא תראי פרסומת כזו?). אבל אני חוששת שהשירות הזה יותר מוכוון לאתרים של ארגונים וחברות גדולות.

   • אז זה בעצם שירות הפוך. אני צריכה לשלם כדי שלא ישימו לי כאלה פרסומות (או פורנוגרפיה במסווה.) טוב לדעת.

 2. את כל כך צודקת, ההפגזה הזאת בחרא מציצני היא מחליאה. עוד לפני מה שזה עושה לנשים אני מרגיש שאותי זה מחליא. באותו יום קר רציתי להראות סרט לילדים, סרט מצויר, תמים ופתאום קפצה לי המודעה הזו, זאת עם הזוג, מזל שהייתי חד וסגרתי אותה לפני שהם הבחינו, אבל אין פיקוח?!

  בכל מקרה סתם שתדעי בבלוג שלך שאני קורא עכשיו עולות פרסומות להצערת נשים וכאלו, לא הצלחתי לצרף תמונה, אני שולח במייל.

 3. Or Macover הגיב:

  אני כל כך אוהבת אותך, ולקרוא אותך. מסכימה שזה קצת מחליא. אפילו הרבה מחליא. השתמשתי בשקית ההקאה. כל כל זאת ועוד ואני עדיין מסכימה עם ד"ר עמליה זיו.

 4. dvdkfr הגיב:

  הפרסום מבוסס על מלים המופיעות הרבה באתר. תכתבי הרבה על נסיעות וטיולים, יופיעו פרסומות על מלונות ומשרדי נסיעות. תכתבי על שיפוץ הבית ובניה עצמית, יופיעו פרסומות על חנויות קנה ובנה וכלי עבודה. תכתבי הרבה על נשים ויופיעו פרסומות על… בדיוק.

  הדרך הכי פשוטה לשלוט על זה היא לשלם כדי שלא יופיעו פרסומות. אם במקום הנוכחי (חשבון פרמיום או איךשהםלאקוראיםלזה ב-wordpress.com), או באתר משלך (מה שאני עשיתי). אני לא יודע על דרך לשלוט על זה בלי לשלם, אבל אולי יש.

 5. dvdkfr הגיב:

  נסי לפנות להנהלת WordPress.com, להסביר את הבעיה ולבקש פתרון.
  לא יודע אם יעזור אבל שווה לנסות.
  אם לא, אפשר לבדוק חלופות.

 6. פינגבאק: מכות רצח « האחות הגדולה

 7. פינגבאק: חג ב.חירות | בלוג משלך

 8. פינגבאק: הפוליטי בנימה אישית. | בלוג משלך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s