לזכור ולשמור.

בכל מוצאי שבת אחרי ההבדלה בן זוגי ואני מדברים על מה אנחנו רוצים להכניס לשבוע. מה אנחנו רוצים לציין. מה אנחנו מבקשים לזכור. מעין נקודת זכרון קטנה. יש משהו בזכרון שמבקש להתכנס לאותו ארוע מיוחד. מעין צורך או בקשה לראות את העולם מפרספקטיבה טיפה שונה. אם מתחילים את השבוע עם זכרון, אולי כל השבוע יקבל צורה או כיוון מיוחד. אם יום מקבל זכרון, אולי אנחנו נראה את העולם באופן טיפה שונה- באותו יום.

בכל שנה כשמגיע היומן החדש, אני מתישבת וכותבת לי בכותרות את הימים המיוחדים של אותה שנה. את ימי הזכרון. את הימים הבינלאומיים שמציינים את יום המתנדב (6.12) ואת היום הבינ"ל לזכויות אנשים עם מוגבלויות (4.12) ואת היום נגד אלימות כלפי נשים (25.11) ואת יום זכויות אדם (10.12). בצבע אחר אני כותבת את ימי ההולדת של כל האהובים ואהובות שמקיפים/ות אותי. אני כותבת את הימים המיוחדים בחיים שלי שאני מבקשת לזכור. ויש ימים שכתובים. ימים שכל המדינה מתכנסת וזוכרת.

היום הבינלאומי לזכויות אדם עוד לא התרחש. הוא יצויין ביום שני. המצעד למען זכויות נשים ואנשים התקיים אתמול. מה זה אומר שיש יום בינלאומי לזכויות אדם? מה זה אומר שהימים היחידים המציינים זכרון במדינת ישראל ומקבלים מקום מעוגן ומודפס בחוק (וביומן שלי) הם יום הזכרון (חוק יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, התשכ"ג-1963) ויום השואה (חוק יום הזכרון לשואה ולגבורה, תשי"ט-1954) [ויום הזכרון לרבין (חוק יום הזכרון ליצחק רבין, התשנ"ז-1997)]. אלה ימים שאנחנו מסתכלים על העולם מפרספקטיבה אחרת. אבל אלה הימים היחידים שהמדינה מבקשת ממני להסתכל מהפרספקטיבה הזו. אלה הם ימים של עצבות. של שכול. של אובדן. של מוות. אלה ימים חשובים. אבל הייתי מבקשת להכניס עוד כמה ימים למאגר.

השבוע חגגו כמה א.נשים אהובים (ביניהם חברה מאוד טובה) יומולדת. אז עצרתי רגע וחשבתי. מה זה אומר שאנחנו מציינים יום אחד כיום הולדת של אחר. לרגע נכנסתי בנעליה. לרגע נכנסתי בנעלי. אני מסתכלת על העולם ממבט של חברים שלי. אני קונה להם מתנה ואני מסתכלת על המתנות האפשריות מנקודת מבטם. מה יעשה להם שמח. מה הם ירצו לקבל. מסתכלת על העולם שלי ומה המשמעות של אותו חבר בעולם שלי. חשבתי על כמה אני מלאה במזל ויש לי הזכות לקרוא לה חברה. כמה היא ממלאת אותי באושר. כמה היא תומכת בי ברגעים של חושך. כמה היא מקיפה אותי ברגעים של אור.

ביום הבינלאומי למען אנשים עם מוגבלויות נכנסתי בנעלי האדם עם המוגבלות. לפתע כשהסתובבתי עם עגלת תינוקת בבית קפה ונתקלתי בכל כך הרבה קשיים, עצרתי לחשוב- כאילו התניידתי עם כסא גלגלים. כאילו הייתי צריכה לקרוא את התפריט כשאני לא רואה. או כשיש לי קשיים בקריאה. זה שם בכל יום, אבל יום אחד הפך את הכל להיות במקום המודע. ואז ביום המתנדב, יום שמטרתו להביא את האנשים העושים, המקיימים, המבצעים- המתנדבים- למקום המודע. יבוא יום ואני אעלה מחשבות הרות גורל על המדיניות של המדינות השונות- ומה זה אומר עלינו כחברה כשאנחנו מפרגנים ומאדירים את המתנדבים. והאם זה נבון. או עצם זה שרוב מוחלט של המתנדבים בעולם ואלה העושים ללא שכר- הן נשים. אבל לרגע עצרתי. וחשבתי עליהם. עליהן. על המתנדבים/ות.

לפני כמה זמן שאלו אותי מה עשיתי ביום נגד נשים מוכות. עצרתי. חשבתי. הבנתי. הם התכוונו ליום נגד אלימות כלפי נשים. יום עם שם ארוך. אין ספק. יום שממלא בתוכו כל כך הרבה ארועים יומיומיים. ארועים אישיים. לא רק נשים מוכות. ולא ממש נגדן. יום נגד אלימות כלפי נשים. יום שבו מזמינים אותנו- את כולנו. את החברה. לעצור רגע. להכנס לנעליהן של אלפי נשים בכל יום. ולהרגיש. להסתכל על העולם מהפרספקטיבה שלהן. ולהיות בעדן.

החוקים המקבעים את ימי הזכרון במדינה הם קצרים. מבקשים מאיתנו לזכור ולשמור ולציין. אני מבקשת להכניס לרשימת הימים החשובים עוד כמה ימים. אולי לא בחוק. אולי באופן אישי. באופן חברתי. קהילתי. להוסיף עוד כמה חגים למניין החגים הישראלי. אני מבקשת להכניס ליומן את ימי ההולדת של החשובים והאהובים שלנו. את הימים בהם מעלים על נס את המתנדבים והאקטיביסטים, את המשנים בחברה, את המנהיגים. את הימים בהם עולה לנו חיוך. יומיומי.

=====

חנוכה שמח.

אודות אילאיל קומיי-דרור

משפטנית ובעלת תואר שני בלימודי מגדר מאוניברסיטת בר אילן. פמיניסטית ואקטיביסטית מגיל 14 ומאמינה בשינוי חברתי דרך ידע והבנה. שמתי לי למטרה- להנגיש את העולם המשפטי לקורא/ת הסביר/ה בהקשר הפמיניסטי היומיומי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה חקיקה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s