חוק משלך

כמה דברים לענין חוקים.. והצעות חוק..

———————————————–

קודם כל נתחיל עם הגדרות וקצת הכרות- יש שני סוגי משפט מהותי במדינת ישראל:
•משפט אזרחי (עוסק במערכות יחסים בין הפרטים בתוך מדינה, למשל: דיני חוזים, דיני עבודה, דיני משפחה..)
•משפט פלילי (עוסק בהסדרת הנורמות של המדינה על הפרטים, למשל חוק העונשין.)
זה משנה את המיקום של החוק, את סוגי העונש שאפשר לתת, את סוג ההליך המתקיים ואת גודל המעורבות של המדינה והסטיגמה הנלווית.

תהליך החקיקה הוא מענין ומורכב- וכדאי לקרוא קצת באתר הכנסת על הנושא.. בעקרון (וממש בכללי)- חוק מתחיל בהצעת חוק (יש כמה סוגים לפי מי שהגיש אותו..). הצעת החוק יכולה להיות חוק חדש, או תיקון לסעיף (או חלק) בחוק קיים. אפשר ללמוד את זה לפי הכותרת של הצעת החוק, ולפי דברי ההסבר של הצעת החוק. כל הצעת חוק מפורסמת (תחת ראשי תיבות ה"ח בדרך כלל).

אחרי שעבר החוק בכנסת, הוא מפורסם בספר החוקים (תחת ראשי תיבות ס"ח), גם תיקונים לחוקים קיימים יפורסמו, וליד הסעיף בחוק תהיה כתובה השנה של התיקון. מרגע שעבר חוק פונים ליישמו (בתיאוריה לפחות..). הרבה פעמים פסקי הדין השונים (והשופטים) עסוקים בפרשנות החוק- ואז הם נעזרים בדברי ההסבר, בפרוטוקולים של הועדות ובתקדימים קודמים.

—————————————————

יש שלושה סוגים של הצעות חוק- ממשלתית ופרטית ומטעם ועדות הכנסת. הן ברובן הצעות שהשוני העיקרי הוא במי מגיש אותן. וכמובן, בגלל זה גם מה הסיכויים שלהם לעבור קריאות. וכמה א.נשים יעצרו בעד הצעות החוק. אני אדון בפרטית, כי היא מעניינת יותר. כי היא עם שם הח"כ שהציע.ה אותה. כי יותר קשה להעביר אותה.

יש לכל הצעת חוק מספר. זה בעצם השם שלה. למשל, הצעת חוק "הפללת הלקוח" נקראת בעצם פ/2580/18 הצעת חוק איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה (תיקוני חקיקה), התש"ע–2010. אז קודם כל פ, כי זו הצעת חוק פרטית, ואז 18, כי זה מספרה של הכנסת ואז מספר הצעה כמספר סידורי.

הצעת החוק מתחילה ברשימת הח"כים החתומים.ות על ההצעה- כשהראשון.ה הוא הח"כ המוביל.ה את ההצעה והאחרים.ות אחריו תומכים.ות. לאחר מכן, יהיה את הפרטים הטכניים- מספר הצ"ח, שם הצ"ח, שנה עברית ולועזית שבה זה מונח, את התיקון המוצע- יראה כמו חוק עם הסעיפים הרלוונטיים. ואז דברי הסבר. בדברי ההסבר יהיה מפורט ההגיון מאחורי התהליך. אם ההצ"ח דומה להצ"ח אחרת, היא תהיה מוזכרת. במקרה הזה- הצעת חוק דומה בעיקרה הונחה של שולחן הכנסת השבע-עשרה על ידי חברת הכנסת זהבה גלאון (פ/3992/17). במקביל, בדברי ההסבר יש הפניה לאמנות, נתונים, תפיסות שונות ולעתים אפילו התגלגלות חוק/ מונח.

חשוב לדעת ולשים לב, ש"חוק הפללת הלקוח" הוא בעצם הצעת חוק המתארת תיקון רלונטי בשני חוקים- חוק העונשין וחוק סדר דין פלילי, ולא חוק בפני עצמו.

ואז מתחיל ההליך הארוך. לפעמים מאוד. ולפעמים (בגלל סיבות טכניות, כמו למשל, החלפת ממשלה) כל ההליך היה לשווא, והוא לא ממשיך לכנסת הבאה.

הכל מתחיל בקריאה טרומית– אז הכנסת, בדיון, מאשרת את תהליך החקיקה- ההצעה מונחת על שולחן הכנסת ל45 ימים לפחות לפני הדיון בכנסת. אם הכנסת מסכימה, אז היא מעבירה לועדת הכנסת המתאימה לקראת קריאה ראשונה. הועדה דנה ורשאית להכניס שינויים. הוועדה מזמנת ושומעת כל מיני בעלי עניין כדי לשמוע את דעתן.ם (והסתיגותיהן.ם) מהצעת החוק. הועדה יכולה למזג שתי הצעות חוק דומות או לפצל לחלקים שונים. הדיונים מעניינים, ופתוחים לעיון הציבור. ממליצה. ראש הוועדה מציג את הצעת החוק בפני הכנסת לקריאה שניה ושלישית. בקריאה שניה יש זמן להסתייגויות של חברי.ות כנסת, ויש הצבעה על כל סעיף שיש עליה הסתייגות בנפרד. אפשר להצביע על כל הסעיפים שאין עליהם הסתייגויות בבת אחת. בדרך כלל הקריאה השניה והשלישית מגיעות זו אחרי זו. ואז בקריאה שלישית מצביעים על נוסח הצעת החוק כולו, כולל ההסתייגויות השונות. אז יש זמן לכניסת החוק לתוקף והוא מקבל מקום של כבוד בספר החוקים.

הדרך לכתיבת ההצ"ח השונות יכולה להגיע מכתיבת מכתבים ולובי לחברי.ות הכנסת השונים.ות ומשאילתא לשרים.ות. אפשר גם לעשות שאילתא למממ (מרכז המידע והמחקר של הכנסת) ואפשר גם להגיע לוועדות כבעלי עניין ולהגיד דברים שיגרמו לסעיפים השונים להשתנות, להתיעל ולהשתפץ. קריאת דברי הסבר ופרוטוקולים של דיונים מסייעים, בעיני, בהבנת המצב והדיון. ובהצעת חוקים טובים יותר. בנוסף, יש דוחות שונים שבודקים את רמת אכיפת החוקים הקיימים, שווה להכיר אותם.

————————————————–

החוקים כתובים באופן דומה, עם סדר פנימי קבוע (בעקרון)- כך שאפשר להבין וללמוד הרבה דברים על החוק רק מלרפרף עליו:

שם (כותרת)- חוק ה___ (לפי השם שנתנו לו..) ואז את השנה העברית והלועזית בה חוקק החוק. [חוקי יסוד הם החוקים היחידים בלי תאריך- הם על-תקופתיים].

חלקים– ככל שהחוק ארוך יותר- יהיו יותר חלוקות (לחלקים, פרקים וסימנים)- אבל תחשבו על זה כעל כלי עזר לקורא להתמצאות בחוק- מעין ראשי פרקים לחוק. ולכל חלק כזה יש כותרת שעוזרת לנו להתמצא ולהבין במה הסעיפים עוסקים.

סעיפים– לכל סעיף יש כותרת. לסעיפים יכולים להיות סעיפי משנה [למשל סעיף 2(א)], אבל גם יכולים להיות סעיפים בפני עצמם [למשל סעיף 2א] שנוספו לאחר חקיקת החוק ומבחינה רעיונית הסעיף מגיע אחרי 2 אבל "מגיע לו סעיף בפני עצמו".

הגדרות– דעו לכםן שלכל חוק יש סעיף מטרות והגדרות שעוזרים להבנת המטרות של המחוקק והגדרות שמסבירות לנו את גבול הפרשנות (למשל, מי הם בני זוג, או מה נכנס תחת הגדרת ילד).

———————————————————–

לאחרונה נחנך באתר הכנסת מאגר חיפוש חוקים. המאגר עדין לא כולל את הנוסח המלא והמעודכן של כל חוק, אבל הוא כולל את הנוסח המקורי של החוק ואת כל התיקונים שנעשו בו במהלך השנים.

4 תגובות על חוק משלך

  1. פינגבאק: בלוג משלך. דף משלך. חוק משלך. | בלוג משלך

  2. פינגבאק: כמה הצעות חוק לכנסת ה19. וגם קריאה לעשיה. | בלוג משלך

  3. יונית הגיב:

    תודה, היה מאוד מעניין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s